Zaznacz stronę

Poddajemy ocenie bardzo wiele różnych produktów i za każdym razem jest to takie samo wyzwanie. Sensem każdej recenzji jest wszakże maksymalna możliwa dawka obiektywizmu i innych czynników, przez które to czytelnik zechce pozostać przy artykule i zaufa ocenie.

Wybieranie produktu

Kwestia wybrania konkretnego produktu to od zawsze największy problem. Co mamy poddać testowi, by czytelnicy chętnie przeczytali go i podzielili się swoimi spostrzeżeniami? Najłatwiejsze są dwie grupy obiektów doświadczalnych. Pierwsza to po prostu tradycyjne niedrogie artykuły codziennego użytku, na które to jesteśmy skazani. Każdy z nas przecież musi się ubrać, wykąpać, dojechać do pracy i po pracy wyspać się. Wszystkie przeznaczone do tego akcesoria idealnie nadają się na testy. Drugą grupą są produkty drogie, które czasem producent sam udostępnia do sprawdzenia. Wtedy czytamy chętniej o czymś takim, bo sami nie będziemy mogli się zaopatrzyć.

Przeprowadzenie recenzji

Przeprowadzenie rzetelnego i obiektywnego testu zawsze należy zacząć od odpakowania i opisu zawartości dostarczonego przez producenta zestawu. Obecność niektórych akcesoriów może znacznie podnieść walory użytkowe dosłownie każdego produktu. Co do walorów użytkowych najlepiej sprawdzi się test w naturalnych warunkach. Skomplikowanych testów w warunkach laboratoryjnych i tak nie wykorzystamy w domu lub pracy. Dlatego o wiele ważniejsze od suchych danych jest przetestowanie w użytku, najlepiej przez kilku niezależnych amatorów.